header

FILMS IN COMPETITION AT GO SHORT 2016

Films in competition at Go Short 2016 Maandag 8 februari 2016
From more than 2800 submissions our programmers selected the 101 films eligible for the Go Short awards. The selection showcases the best short films made in the past year in Europe. The competition films will be screened from 6 till 10 April at Go Short, and the awards will be announced on 9 April.

EUROPEAN COMPETITION
60 European films competing for the NTR Go Short Awards 

#Ya
 Florencia Rovlich, Ygor Gama / Germany, Chile, Argentina / 15’ / art
(Self)exhibitions ((Auto)exposiciones) Florencia Aliberti / Spain / 14’ / documentary
9, Chemin des Gauchoirs Lyonel Charmette / France / 13’ / animation
A Coat Made Dark Jack O'Shea / Ireland / 9’ / animation
A Country of Two Neritan Zinxhiria / Albania, Romania, Greece / 9’ / art
Aquabike Jean-Baptiste Saurel / France / 23’ / fiction
Beyond the Forest (Hinter dem Wald) Leonhard Kaufmann Francesca Bertin / Germany / 9’ / documentary
Black Anouk De Clercq / Belgium / 4’ / art
Body Language Zone (Body Language Zone) Kim Saarinen / Finland / 10’ / art
Chulyen, a Crow's Tale (Chulyen, Histoire de Corbeau) Cerise Lopez, Agnes Patron / France / 20’ / animation
Circus Debere Berhan Lukas Berger / Portugal, Austria, Germany / 11’ / documentary
Dancing for You (Dans for livet) Erlend E. Mo / Norway / 29’ / documentary
Endgame Phil Mulloy / United Kingdom / 7’ / animation
Erlking (Erlkönig) Georges Schwizgebel / Switzerland / 5’ / animation
Father (Mama) Davit Pirtskhalava / Georgia / 25’ / fiction
Gust of Wind on the Mount Sainte-Victoire (Coup de Vent sur la Sainte-Victoire) Léo Zarka / France / 7’ / art
Here There Alexander Stewart / Croatia, United States / 4’ / animation
Homeful Bliss (Het Geluk) Jan Van Dyck / Belgium / 14’ / fiction
In the Distance Florian Grolig / Germany / 7’ / animation
Jagata (Jagata) Daniel Jacoby / The Netherlands, Spain, Peru, Japan / 21’ / art
Jonas and the Sea (Zeezucht) Marlies van der Wel / The Netherlands / 12’ / animation
JUS SOLI Simon Jenkins / United Kingdom / 16’ / art
Lampedusa Philip Cartelli, Mariangela Ciccarello / Italy, France, United States / 13’ / art
Lost Village George Todria / Spain / 15’ / fiction
Love Reka Bucsi / France / 14’ / animation
Love Me More (Mammas Man) Kristoffer Carlin / Norway / 24’ / fiction
Maman(s) (Maman(s)) Maimouna Doucouré / France / 21’ / fiction
Millions of Tears (Des Millions de Larmes) Natalie Beder / France / 21’ / fiction
Moriom Francesca Scalisi, Mark Olexa / Switzerland / 12’ / documentary
Not Just Another Commute (Train de vie) Lisa Matuszak / France / 8’ / animation
Object (Obiekt) Paulina Skibinska / Poland / 15’ / documentary
Of Biblical Proportions Patrik Eklund / Sweden / 29’ / fiction
Of Slaves and Robots (Radivoj Kasanin Speaks) (O Robovima i Robotima) Miloš Tomi? / Serbia / 1’ / art
One Million Steps Eva Stotz / Turkey, Germany / 20’ / documentary
Quantum. (Quantum.) Rosa Meins / Italy, Germany / 8’ / art
Rate Me (Rate Me) Fyzal Boulifa / United Kingdom / 17’ / fiction
Skyline Memory, Vanish In Thin Air (Skyline Memory, Desvanecidos en el Aire) Beatriz Ruibal / Spain / 22’ / art
Spoetnik Noël Loozen / The Netherlands / 10’ / fiction
Sunday Lunch (Le Repas Dominical) Celine Devaux / France / 13’ / animation
Suspended by the Night (Suspendu à la Nuit) Tourrent Eva / France / 23’ / documentary
Symbolic Threats Mischa Leinkauf, Matthias Wermke, Lutz Henke / Germany / 15’ / documentary
Thanks for Dancing (Takk for Turen) Henrik Martin Dahlsbakken / Norway / 19’ / fiction
THE Dieter Kovacic, Billy Roisz / Austria / 13’ / art
The Architect and the Gardener Thibault Le Texier / France / 13’ / art
The Beast (Zvjerka) Daina O. Pusic / Croatia, Finland / 20’ / fiction
The House Guard (Majavalvur) Ingel Vaikla / Estonia / 25’ / documentary
The Master (Isand) Riho Unt / Estonia / 18’ / animation
The Meadow Jela Hasler / Switzerland / 8’ / documentary
The Right Way Emilio Yebra / Spain / 4’ / animation
The Sniper of Kobani Reber Dosky / The Netherlands / 12’ / documentary
Tokyo Vacations Adam Svanell / Sweden / 10’ / documentary
Under the Apple Tree Erik van Schaaik / The Netherlands, Belgium / 18’ / animation
Voice-Over (Voice-Over) Roy Villevoye / The Netherlands, Papua New Guinea / 21’ / art
Wake the Dead (Réveiller les Morts) Morgan Simon / France / 11’ / fiction
We Will Stay in Touch about It Jan Zabeil / Germany / 8’ / fiction
With All Our Cameras Miguel Lopez Beraza / Spain / 26’ / documentary
You Have a Problem (U Hebt een Probleem) Esra Pike / The Netherlands / 25’ / documentary
Yùl and the Snake (Yùl et le Serpent) Gabriel Harel / France / 13’ / animation
Yúyú (Yúyú) Marc Johnson / France / 16’ / art
ZEUS Pavel Vesnakov / Bulgaria, Germany / 30’ / fiction

BREAKING SHORTS - STUDENT COMPETITION

21 student films competing for the Dioraphte Encouragement Award 

A Tale of Love, Madness and Death (Un Cuento de Amor, Locura y Muerte)
 Mijael Bustos Gutiérrez / Germany / 22’ / documentary
Carry On (Esel) Rafael Haider / Austria / 23’ / fiction
Depart at 22 Wiep Teeuwisse / The Netherlands / 3’ / animation
Disorder (Désordre) Johanna Rousseau / France / 4’ / animation
Edmond Nina Gantz / United Kingdom / 9’ / animation
Erkhii Mergen or Why the Marmot Doesn't Have a Thumb Thessa Meijer / The Netherlands / 19’ / fiction
Everything Will Be Okay (Alles wird Gut) Patrick Vollrath / Austria, Germany / 30’ / fiction
Fingertips (Du Bout des Doigts) Basile Vuillemin / Belgium / 16’ / fiction
House Arrest (Hausarrest) Matthias Sahli / Switzerland / 13’ / fiction
Keeping Balance (Gleichgewicht) Bernhard Wenger / Austria / 5’ / documentary
MACAPA Marcos Ponts / Italy, Brazil / 7’ / documentary
MIND THE GAP Katy Wang / United Kingdom / 1’ / animation
Our Legacy (Notre Héritage) Jonathan Vinel (in collaboration with Caroline Poggi) / France / 24’ / fiction
Pistoleros Karin Becker / Germany / 29’ / documentary
Reconstructing Reality Alice Wong / The Netherlands / 11’ / art
Snails (?limaki) Grzegorz Szczepaniak / Poland / 28’ / documentary
Son of the Wolf (Fils du Loup) Lola Quivoron / France / 23’ / fiction
Stories about Guy and His Wife Ji?í Krupi?ka, Matouš Valchá? / Czech Republic / 6’ / animation
Tarikat (Tarikat) Jasmijn Schrofer / The Netherlands / 16’ / documentary
To Bow down (Courber l'Echine) Kadija Ben-fradj / Switzerland / 16’ / fiction
To Light (VALGUSEKS/VALGUSENI/VALGUSENA) Nora Särak / Estonia, Latvia / 26’ / documentary


DUTCH COMPETITION
20 Dutch films competing for the VEVAM Go Short Award

(Otto) Job, Joris & Marieke / The Netherlands / 10’ / animation
9 Days – From My Window in Aleppo Thomas Vroege, Floor van der Meulen / The Netherlands, Syria / 12’ / documentary
A Day Off (Een Vrije Dag) Wouter Stoter / The Netherlands / 10’ / fiction
A Man Returned Mahdi Fleifel, Mahdi Fleifel / The Netherlands, United Kingdom, Denmark / 30’ / documentary
A Painful Affair (Je vriendin koopt een vis op de markt) Emma Westenberg / The Netherlands / 10’ / fiction
Detector (Detector) Floris Kingma / The Netherlands / 11’ / fiction
Home Suite Home Jeroen Houben / The Netherlands / 13’ / fiction
LAZARUS Gonzalo Fernandez / The Netherlands / 26’ / fiction
Lukas by the Sea (Lukas aan Zee) Jordi Wijnalda / The Netherlands / 26’ / fiction
Mischa (Mischa) Remy Kooi / The Netherlands / 12’ / fiction
My Silicone Love Sophie Dros / The Netherlands / 27’ / documentary
Old Pain (Oud Zeer) Aaron Rookus / The Netherlands / 14’ / fiction
Oriental Odyssey (Oriental Odyssey) Stephane Kaas / The Netherlands / 30’ / documentary
Panic! (Paniek!) Daan Velsink, Joost Lieuwma / The Netherlands / 5’ / animation
Parade (Parade) Digna van der Put / The Netherlands / 4’ / animation
Shortcut (Drie Mensen Vinden een Auto) Max Lunter / The Netherlands / 12’ / fiction
Skinhearts (Skinhearts) Sally Fenaux Barleycorn / The Netherlands / 5’ / fiction
Son du Serpent (Son du Serpent) Tami Ravid / The Netherlands, Benin / 11’ / art
They Call Us the Enemy (They call us the enemy) Pim Zwier / The Netherlands / 7’ / art
Typewriterhead (Typewriterhead) Eric Giessmann / The Netherlands, Germany / 4’ / animation

|

Like Go Short!

|

Go Short

International Short Film Festival Nijmegen | 5-9 April 2017

Go Short is the main Dutch festival for short film. For five days, over 300 short films are screened in and around LUX in Nijmegen. Besides screenings there are exhibitions, workshops, performances, parties and more!

Newsletter

Subscribe now!

 

 
Bezoekadres:
Tweede Walstraat 18a
6511 LV Nijmegen​
Postadres:
Postbus 1449
6501 BK Nijmegen
Email Algemeen:info@goshort.nl
Email Pers & Media:   pr@goshort.nl
Email Sponsoring: sponsoring@goshort.nl